כאבי ראש, צוואר וידיים

קשר הכאב

קל יותר להבין שכאבי ראש קשורים לצוואר מאשר להבין שכאבים בכף היד קשורים לצוואר. חוסר ההבנה הזו גורם להמון אנשים לעבור ניתוח לשחרור המנהרה הקרפאלית (בשורש כף היד) שלא לצורך (ולראיה, גם אחרי ניתוחים שהוגדרו כהצלחה, הסימפטומים במקרים רבים חוזרים). 

נוקשות והיעדר תנועה מספקת בגב עליון ובשכמות, גורמת לנו להניע את הצוואר והיד באופן שמעמיס על המפרקים שבהם, יוצר שחיקה ובהמשך גם כאב ונזקים.

תרגילי מתיחה

רוב האנשים שסובלים מכאבי צוואר, או מכאבי ראש הנובעים מהצוואר, יפנו לפיזיותרפיסט (או אפילו לאינטרנט) וימצאו שם תרגילי מתיחה לצוואר. תרגילים מכל סוג שהוא לצוואר בין אם מדובר במתיחות ובין אם בחיזוקים, אינם יכולים באמת לעזור לצוואר רגיש לאורך זמן. 

כשמבינים שיש בעיית צוואר חשוב להסתכל על האופן בו אדם משתמש בראש. 

כך מעמיסים על הצוואר

זכורה לי מזכירת בית הספר של ילדי, יושבת שפופה, מקלידה על המחשב, מביטה אל המקלדת ואל המסך לסירוגין. הגב ללא תנועה. כל תנועת הראש מגיעה אצלה מהצוואר. קשה שלא לראות איך נוצרים כאבים בצוואר. 

זכורה לי גם ביתי בת ה 10 שהגיעה איתי לכנס שערכתי. בתשובה לשאלת כמה מהמשתתפות, איך לטפל בכאבי הצוואר שלהן, קראתי לה כדי שתדגים את האופן בו היא מביטה למעלה. יחד עם הראש והמבט פנו למעלה, התבלטה עצם החזה התבלטה לפנים ומעט למעלה באופן אוטומטי. אצל אדם מבוגר תנועה זו כמעט ואינה מתקיימת. 

כך לא מעמיסים על הצוואר

במצב אופטימאלי: כשמביטים לאחור מעבר לכתף, למשל כבנהיגה אחורה, השכם בצד אליו מביטים אמורה לנוע לאחור ולהתקרב אל עמוד השדרה והשכם הנגדית אמורה לנוע לפנים ולהתרחק מעמוד השידרה. בנוסף מתרחשת לה תנועת הפיתול של חוליות הגב העליון.
במצב הקיים: במקרים רבים כל התנועה נעשית מחוליות הצוואר והגב התחתון. לעיתים רק ההבנה הזו מאפשרת להוריד עומס מהצוואר אבל ברוב המקרים מה שבאמת נחוץ לגוף הוא לייצר הרפייה של השרירים סביב בית החזה והשכמות, כדי שהשכמות והחוליות יתחילו לנוע ביתר חופשיות.

אם המפרקים יכלו יכולים לדבר

בתנוחה לאורך זמן, המפרקים מרגישים הכי נוח במצב ניטראלי. בלי הרכנה קבועה של הראש (כמו אצל קוסמטיקאיות או סטודנטים ולא רק), בלי הבלטה של הסנטר לפנים, המלוות שתיהן בכיפוף קבוע של הגב העליון ובוודאי בלי הטייה קבועה של הראש לאחד הצדדים (כמו למשל אצל רופאי שיניים אבל לא רק) ובלי הרמה קבועה של הידיים. 

וכשזה לא מספיק אז עם כמה שיותר תמיכה. כשמדובר על תנוחות בהן אנחנו נמצאים שעות ארוכות ביום, התמיכה הכרחית לבריאות המפרקים והשרירים שסביבם. כך למשל האמות חייבות לקבל תמיכה (רצוי על השולחן) בישיבה ממושכת מול המחשב. 

החשבון שיוגש

בהיעדר תמיכה נאלצים השרירים שבין הצוואר והכתפיים “להחזיק” את הידיים התלויות באוויר. החזקה מתמשכת זו, שעות רבות במשך היום, יום אחרי יום, במשך חודשים ושנים, מפילה עומס עצום על שרירים אלו והשאלה מתי נשלם את המחיר היא היחידה שנשארת פתוחה… כי ברור שהגוף יגיש את החשבון. 

ואם בתנועה אז בתנועה רכה, שאינה מעמיסה ואף משחררת,  שמשפרת את היציבה, מזינה את המפרקים ומממשת את הפוטנציאל התנועתי שלהם. לימוד התנועה הרכה והיצירתית הזו עובר כחוט השני בכל התכניות הנלמדות בשיטת סופטנס. 

המחיר שנשלם

היעדר שמירה על מצב ניטראלי, היעדר תמיכה והיעדר תנועתיות רכה שמממשת את הפוטנציאל התנועתי, מביאה למצבי שחיקה הולכת וגוברת ובעקבותיה לכאב אותו קל היה למנוע לו רק ידענו ממה להזהר וגם אחרי שהופיע אותו בוודאי אפשר להפחית ואף להעלים.

אם ללא מאמץ, מתיחות או כאב, ניתן לטפל בכאב ואף למנוע את חזרתו, למה אנחנו מחכים? גם אנשים עם כאבי ראש, צוואר וידיים יכולים להפחית ולהעלים כאבים בעצמם. 

.מנות ראשונות או הזדמנויות חדשות

התכניות המובילות שלנו

תלמידים משתפים בחוויות