טרשת נפוצה

ההנאה שבהנעה

למרות שבעבר אנשים החולים בטרשת נפוצה נזהרו מתרגולים שעייפו אותם, מחשש להחמרה במצבם, היום כבר ידוע שכל אדם, גם אם הוא חולה, חשוב שיתרגל בהתאם ליכולותיו, כדי להנות

  • מהיתרונות התנועתיים: שיפור הכושר תנועתי, היציבה ושיווי משקל 
  • מהיתרונות הרגשיים: מצב הרוח, דימוי הגוף והבטחון העצמי.

התרגול בשיטת סופטנס מתרחק מכל אי נוחות (מתיחות, מאמץ וכאב) ולכן מתאים מאד גם למתקשים בתנועתיות ולחוששים להתאמץ פן יזיקו ויחלישו את עצמם, וזה לא הכל:

התארגנות

במצבי חולשה קשה (גם בשרירי הנשימה), שמאפיינים לעיתים אנשים החולים בטרשת נפוצה, התרגול במיטה הוא לעיתים התרגול האפשרי היחיד. ואף על פי כן, עדיין הוא מביא איתו המון מתנות כמו שיפור היציבה ושיווי המשקל (כן, גם כשהתרגול נעשה בשכיבה) הפחתת והעלמת כאבים וגם שיפור ביכולת ההתארגנות של הגוף, (המוכרת יותר כקואורדינציה) אולי הדבר המעניין ביותר הוא שלמרות החולשה ניתן לשפר יעילות תנועתית וכך לדוגמא לקום וללכת יותר בקלות ועוד. 

נוקשות מעייפת

דרך שיפור המודעות אנשים החולים בטרשת נפוצה לומדים להעריך את היכולות שלהם לנוע ובהתאם לייצר אסטרטגיות תנועה קלות יותר. הכל מתוך החוויה האישית שלהם מהתרגולים.

הנוקשות שמאפיינת אנשים רבים החולים בטרשת נפוצה מעייפת מאד. נסו אתם לכווץ למשל אגרוף במשך 10 דקות ותבינו מייד בגופכם כמה מעייף להסתובב בעולם עם גוף מכווץ

בנוקשות השרירים עובדים כמייצבים ובתור שכאלו הם מונעים תנועה. כשמזכירים לשרירים להתכווץ ולהרפות לסירוגין ובכך לייצר תנועה, התנועה הופכת ליותר קלה ונעימה וכמויות האנרגיה שהושקעו בנוקשות – פוחתות משמעותית. הדבר דומה ללימוד של התנהלות כלכלית נכונה: ברגע שלמדת איך להמנע ממינוס, אתה חוסך המון כסף (אנרגיה) על ריביות ועל דאגות 😊

בתהליך התרגול בשיטת סופטנס התלמידים לומדים 

  • להתוודע אל הנוקשות (לעיתים רק כשהיא פוחתת בזכות התרגול ניתן לזהות שבכלל היתה שם קודם)
  • לפתח מודעות אל אותם הרגלי התנועה שמייצרים אותה
  • להרפות מאותם ההרגלים: לעצור לפני שהתנועה הופכת מאומצת מדי. להפחית את המתח מהגוף ולהירגע.
  • לנוע במינימום מאמץ, בתנועות עדינות, איטיות, קטנות ובטוחות ולמעשה בתנועות איכותיות יותר.
  • לייצר בהדרגה הרגלי תנועה חדשים, קלים יותר לביצוע, שיובילו לעוד ועוד שחרור של הגוף מנוקשות
  • ללמד את גופם לעבוד בצורה חסכונית יותר באנרגיה
  • להפוך את גופם במו תנועתם ליותר קל תנועה וגמיש.
  • הדגש הוא על תנועה רכה שמייצרת שחרור ועירנות, במקום על החזקה שמייצרת נוקשות ועייפות. 

סטרס

מתח מרוקן את האדם הן מבחינה רגשית והן מבחינה גופנית ומגביר את העייפות. בשיטת סופטנס, אנשים החולים בטרשת נפוצה לומדים כיצד לתפקד במצב רגוע יותר, ובכך להפחית סטרס, ואף להוריד את חום הגוף במידה ועלה כחלק מתסמיני המחלה.

עייפות 

העייפות הגדולה המאפיינת אנשים החולים בטרשת נפוצה מגיעה לרוב כתוצאה מפעילות היתר של השרירים: מהנוקשות. כשאנשים חולים בטרשת נפוצה מתרגלים ברכות ובקצב שלהם, כשהם נחים בכל פעם שהם מרגישים צורך, הם לומדים לנוע תוך השגת שליטה רבה יותר על העייפות.

גמישות

גוף גמיש נע יותר בקלות מגוף מכווץ. התחושה היא של יותר כח! דמיינו מצב בו הנוקשות בגב כה גדולה עד שפעולה פשוטה כמו הרמת רגל אל המדרגה נעשית כמעט בלתי אפשרית כי היא פועלת כנגד הכוחות המכווצים את הגב (וזה קורה גם בלי להיות חולים בטרשת נפוצה אבל על אחת כמה וכמה כשהכיווץ כה חריף ומתמשך כמו אצל אנשים אלו). אדם שגבו מכווץ במידה כה חריפה, יתקשה להרים רגל ולעלות מדרגות, אך כשיצליח להרפות את שרירי הגב שלו באמצעות תרגול בשיטת סופטנס, פעולת העלייה במדרגות תהפוך פשוטה וקלה בהרבה. כשהתנועות הופכות קלות, באופן טבעי אנשים ירצו לנוע יותר. זו הדרך לייצר כושר גופני ללא מאמץ בחולי טרשת נפוצה.

אם ללא מאמץ, מתיחות או כאב ניתן לשפר איכות חיים ולייצר כושר גופני, למה אנחנו מחכים? להצצה בתכנית לעוף עם הגוף, גם לאנשים חולי טרשת נפוצה, הציצו בתכניות המובילות שלנו:

.

.מנות ראשונות או הזדמנויות חדשות

התכניות המובילות שלנו

תלמידים משתפים בחוויות