טיפול עצמי בכאבים כרוניים (כולל כאבים מפיברומיאלגיה)

המשותף לרוב אם לא לכל הסובלים מכאבים כרוניים בצוואר, בגב התחתון ובכל הגוף

בזכות היותי פיזיותרפיסטית וגם מורה לפלדנקרייז זכיתי לקבל לידי תלמידים כאובים רבים לקבוצות הפלדנקרייז שלי (עוד לפני שפיתחתי את שיטת סופטנס שגדלה מתוך שתי שיטות אלו) ולזהות את שני הגורמים המשותפים לכאבים שלהם:

היעדר חמלה ככלי לטיפול בכאבי גב תחתון וצוואר

אם יש דבר משותף לאנשים הסובלים מכאב כרוני הוא חוסר היכולת שלהם להיות בחמלה כלפי גופם תחילה, כשהוא משדר אי נוחות שהיא אזהרה לכאב שיבוא ובהמשך לכאב עצמו.

רוב האנשים מתעלמים מאזהרות אלו, אפילו אם הם סובלים כבר מפריצת דיסק בגב התחתון או מבלט דיסק בגב התחתון ומנסים, לעיתים בכח, להמשיך כרגיל. (גישה זו לא רק מקבעת את הכאב אלא אף מחמירה אותו).

התייחסות לכאב כאל חולשה כחלק מטיפול בכאבי גב חזקים

הם ממשיכים בכח לנוע ולפעול כאילו כאבי הגב החזקים  מהם הם סובלים הוא ביטוי לחולשה. ועם חולשה מתמודדים בכח. כך חונכנו. תרבותית. 

כל עוד הם יכולים הם ממשיכים לעשות בדיוק את אותן הפעולות שעשו קודם עד שבהדרגה הכאב בגב התחתון גובר ומשתלט והם אינם יכולים יותר לנוע/לנוח בתנועה/תנוחה המכאיבה. כשזה קורה הם חשים מנוצחים. כאילו הם הפסידו במאבק מול גופם. או כאילו הגוף שלהם בגד בהם. בעוד שהאמת היא שהם, בתום לב, בגדו בו. 

ההפסד האמיתי שלהם הוא בחוסר הרצון/היכולת להקשיב לגופם כשהזהיר, כשהכאבים בגב עוד היו נסבלים ועוד היה אפשר להמנע ובקלות, מכל הסבל הזה.

אהבה עצמית ככלי לטיפול בגב תחתון וצוואר

תרגול בשיטת סופטנס לשחרור מכאבים עזים בגב התחתון הוא שיעור חשוב באהבה עצמית.

טיפול כוחני לא באמת מטפל בגורמים לכאבי הגב עם הקרנה לרגל (או בלי). ואם בכלל הוא משחרר אותנו ממנו, זה לזמנים קצרים בלבד. 

‘צוק איתן’ כדרך להתעלמות מכאבי גב תחתון עזים 

כששאלתי לשלומה של אחת מתלמידותיי חולות הפיברומיאלגיה איך היא מרגישה בימי קורונה ענתה לי שבימים אלו היא כמו “צוק איתן”. נולדה לה נכדה וזה כל מה שמעניין אותה כרגע. כשביקשתי להבין יותר ענתה לי: “אינני פנויה להקשיב לגופי כרגע, לא משנה עד כמה אני סובלת עכשיו מכאבי גב תחתון. אני מתפקדת כאילו אין ברירה ואין מחר. אני צוק איתן”

בעל הבית השתגע. למרות קיומם של כאבי גב חזקים

כשבעל הבית (הוא אנחנו) מתנהג בחוסר הקשבה לגופו, ונע או נח באופן שגורם לכאבי גב תחתון ורגליים, הגוף מגיב במגננה והופך בהדרגה ליותר ויותר נוקשה, עם שרירי גב תחתון יותר ויותר מכווצים ועם מפרקים יותר ויותר נוקשים. הנוקשות הופכת להיות סוג של מגננה של גוף האדם כלפי גופו והיא מתפתחת ואף מחמירה עם השנים. 

 

הקשבה מקודשת ככלי לטיפול בכאבי גב תחתון, כאבי צוואר ועוד.

חולי פיברומיאלגיה רבים הסובלים מכאבי גב חזקים, מגיעים תוך חיפושיהם אחר מזור לכאבי השרירים והמפרקים שלהם, לתרגולים בשיטת סופטנס. 

מחקרים* על שיטת פלדנקרייז (עליה מבוססת שיטת סופטנס) יחד עם הניסיון שלי בלמעלה מ 20 שנות הדרכה וטיפול, מלמדים שאנשים המתרגלים בשיטה מדווחים לעתים קרובות על הפחתת מתח, לחץ, עייפות וכאבים, על שיפור יציבה ואפילו על שיפור באיכות השינה והנשימה.

להבדיל משיטות טיפול ותרגול רבות אחרות, שמתבצעות עם מאמץ ומתיחות ומעודדות התעלמות מתחושות אי נוחות וכאב, התרגולים בשיטת סופטנס מלמדים לנוע תוך כדי הקשבה מקודשת לגוף. שיעור באהבה עצמית כבר אמרנו? 🙂

ההקשבה הזו מביאה איתה תחושת הקלה גדולה של הגוף. אותה הקלה שחש כל מי שסוף סוף מקשיבים לו. בעקבות ההקלה מגיעה ההרפייה הגדולה, שמתבטאת גם במנוחה וגם בתנועה. גם בהפחתה ובהיעלמות של כאב וגם בשחרור מנוקשות

הרפייה תוך כדי תנועה – חידוש משחרר מכאבים בגב ובגוף כולו.

רכישת היכולת להרפות תוך כדי תנועה היא ללא ספק אחד ההישגים הגדולים עליהם מדווחים תלמידים בשיטת סופטנס. יחד עם המודעות לתנועה שמתפתחת בעקבות התרגול שגורמת לאדם להתנהל אחרת עם גופו, להעמיס עליו ולשחוק אותו פחות ופחות. שתי יכולות אלו אותן לומדים בשיטת סופטנס, מביאות לתוצאות יוצאות דופן בשחרור מכאב גב, גם מכאבי גב תחתון וגם מכאבים רבים נוספים. 

מה עושר לכאבי גב תחתון? הליכה בין הטיפות של הכאב

בשיטת סופטנס, שיכולה מהצד להיראות כמו התעמלות לכאבי גב תחתון אך אף שהיא הרבה מעבר לכך, הולכים בין הטיפות במסלולים עוקפי כאב. בין אם מדובר על כאב גב תחתון מקרין לרגל או על כאב הנובע מבלט דיסק בגב התחתון. כל מפגש עם הכאב מרחיק מריפוי המקום הכואב ולכן יש להתרחק ממנו ככל הניתן. כדי להצליח במשימה זו יש להכיר את הדרך המובילה לשם. 

כאבי גב עליון תרגילים. או הפרזיט והפראייר.

הנוקשות מתבטאת בעיקר בגב העליון, אבל משרה את השפעתה על כל הגוף. כתוצאה מכך שהגב העליון הופך נוקשה יותר ויותר עם השנים, הוא משתתף פחות ופחות בתנועות הגוף והופך להיות סוג של ‘פרזיט’ כשהוא מאלץ את הגב התחתון והצוואר לשאת ברוב הנטל התנועתי לבדם, עד שהם הופכים להיות סוג של ‘פראיירים’. כך נוצר מצב של עומס ושחיקת יתר וממנו מגיעים הכאבים באופן בלתי נמנע. תרגילים לגב עליון שנועדו לשחרר אותו מביאים מזור לכאבי גב תחתון כמו גם לכאבי צוואר וכאבים רבים נוספים.

אביזרים לטיפול בכאבי גב תחתון?

טעות נפוצה היא לחשוב שאביזרים ופעולות חיצוניות ייצרו את השינוי הנדרש. חגורת גב לכאבי גב תחתון, או מזרן או כרית לכאבי גב תחתון ולעיתים גם או תרופה כזו או אחרת ואפילו ניתוח גב. ברוב המקרים כל מה שצריך הוא לשחרר את הנוקשות מהגוף בכלל ומהגב העליון בפרט, כדי לייצר הקלה משמעותית, אפילו תוך דקות.

קבלי ממני עזרה אישית.

בשיחות אישיות שאני עושה עם מי שרוצים לבדוק יחד איתי אם אני יכולה לעזור להם, אני מזהה שוב ושוב (ב 97% מהשיחות) שתנועתיות עדינה של הגב העליון יכולה תוך דקות להפחית משמעותית את הכאבים בגב התחתון והצוואר, גם כשהגב התחתון תפוס חזק. הרשמה לשיחה מכאן

אם ללא מאמץ, מתיחות או כאב, ניתן לטפל בכאב ואף למנוע את חזרתו, למה אנחנו מחכים? להצצה בתרגול מתוך התכנית לעוף עם הגוף. גם לאנשים הסובלים מפיברומיאלגיה ו/או מכאבים כרוניים, לחצו כאן

*לאוהבי המחקרים:

מחקר שפורסם בכתב העת למחקר הפלדנקרייז ( Feldenkrais Research Journal) הראה שתרגול בשיטת פלדנקרייז (עליה מבוססת שיטת סופטנס), הראה שיפור מובהק סטטיסטית במדדי כאב, איכות שינה ועייפות יחד עם מודעות מוגברת לגוף, שמייצרת תנועה יעילה יותר. 

http://iffresearchjournal.org/volume/4/dean

מחקר אחר שתמציתו מתועדת בספריה האמריקנית הלאומית לרפואה (PubMed) הראה כי תרגול בשיטת פלדנקרייז יכול לשפר משמעותית את איכות החיים הבריאותית.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16012065/?from_single_result=feldenkrais+fibromyalgia&expanded_search_query=feldenkrais+fibromyalgia

.

.מנות ראשונות או הזדמנויות חדשות

התכניות המובילות שלנו

תלמידים משתפים בחוויות