קורס מורים לפלדנקרייז או קורס סופט מאסטרס?

הנאמר במאמר נועד לעזור למתלבטים לגבי מסלול לימודים: האם לבחור ללמוד בקורס מורים לשיטת פלדנקרייז, או בקורס מורים לשיטת סופטנס.

קורס מורים לפלדנקרייז

קורס סופט מאסטרס

מידע כללי  על שיטת פלדנקרייז: השיטה מבוססת על שיעורי תנועה, ליחידים ולקבוצות, המיועדים להרחבת אפשרויות התנועה הקיימות ולשיפור איכות החיים.
עקרונות שיטת פלדנקרייז הופכים את המתרגלים בה להרבה יותר מודעים וערים לגופם
מידע כללי על שיטת סופטנס: השיטה מבוססת על שילוב ייחודי של כלים וידע מעולמות הפיזיותרפיה והפלדנקרייז והיא פונה במיוחד לקהל של אנשים הסובלים מכאבים ומלמדת אותם איך להשתחרר מהכאבים שלהם בעצמם, תוך תרגול רך, יצירתי ומדוייק המייצר שינויים בהרגלי התנועה העמוקים. אותם ההרגלים הגורמים לנזקים למפרקים, לכאב, לבעיות יציבה, כבדות תנועה, שיווי משקל לקוי, איכות שינה ירודה, בעיות נשימה ועוד. 
לומדים בקורס מורים בשיטת פלדנקרייז: תלמידים העוסקים כבר בתנועה והרוצים להעשיר את הידע המקצועי שלהם.  תלמידים הרוצים לעסוק בתנועה בעתיד.לומדים בקורס סופט מאסטרס: תלמידים העוסקים בתנועה, הרוצים ללמוד איך לעזור לתלמידיהם-מטופליהם להשתחרר מהכאבים שלהם בעצמם.  תלמידים הרוצים לעסוק בתנועה ובשחרור מכאב דרך תנועה בעתיד.פיזיותרפיסטים הרוצים לרכוש כלים מעולם הפלדנקרייז ולשלב אותם בארגז הכלים שלהם. מטפלים מכל מגוון קשת הטיפול
תכנית הלימודים: שיעורים תיאורטיים על שיטת פלדנקרייז, 
צפייה בשיעורים של משה פלדנקרייז, מייסד השיטה, ודיונים עליהם. 
תרגול שיעורי פלדנקרייז, כולל שיעורים מאתגרים ואף בלתי אפשריים,
אימון בהוראת קבוצות (ATM)אימון בטיפולים אישיים (FI) 
הרצאות בסיס בנושאים מדעיים הקשורים לשיטה כמו: אנטומיה, פיזיולוגיה, התפתחות הילד והתינוק, פיזיקה, ביולוגיה ואבולוציה, פסיכולוגיה ועוד. 
תכנית הלימודים: שיעורים תיאורטיים על שיטת סופטנס,
תרגול מתוך חומרי הלימוד של הקורסים הגדולים לשל שיטת סופטנס ודיונים עליהם.
אימון בהוראת/הנחיית קבוצותאימון בבניית שיעורים המותאמים לתלמידים שהגיעו כאובים, או שדיווחו על הופעת כאב בזמן שיעור.  התלמידים בקורס לומדים על גופם את אומנות התנועה הרכה ואת היכולת לנוע תוך כדי הרפייה. רק אז הם יכולים ללמד זאת את התלמידים שלהם. תנועה רכה הכרחית לשחרור ארוך טווח מכאב.  
אנטומיה מקומית (של מפרקים ושרירים), תוך התמקדות למשך כמה שיעורים במפרק/קבוצת מפרקים שונה: אנטומיה, פתלוגיה, וטיפולים בכאב. 
אנטומיה מרחבית דפוסי ותבניות תנועה, האופן בו תנועה ומגבלת תנועה במפרק אחד משפיעה על מפרקים אחרים. חשיבותו העצומה של שחרור הגב העליון להצלחת כל תהליך של שחרור מכאב. 
מתוך לימודי תואר ראשון בפיזיותרפיה: פיזיולוגיה, קיניסיולוגיה, נוירולוגיה, אורתופדיה, ביומכניקה ועוד. הסיבות והגורמים לכאב, ההגיון שמאחורי התרגילים המשחררים מכאב, 
דיוק וורבאלי המאפשר:
1. להקל על המורה המעביר את השיעור,
2. ללמד בזום ללא הצורך לגעת בתלמיד
3. ללמד תלמידים בעלי ליקויי ראייה ואפילו תלמידים עיוורים. 
הלימודים כוללים שימוש במגוון סרטוני המחשה.
משך הלימודים: 3-4 שנים במתכונת של יום ו/או ימים מרוכזים,
סה”כ 800 שעות לימוד לאורך כל התכנית. 
משך הלימודים: שנה אקדמית הכוללת 
1. 200 שעות לימוד, רובן בזום והמחולקות ל 50 מפגשים שבועיים, כל מפגש באורך של 4 שעות.
2. 40 שעות של חומרי לימוד מתוך תכנית הדגל של שיטת סופטנס. סה”כ 240 שעות לימוד. 
תעודה בתום קורס למורים בשיטת פלדנקרייז התלמידים מקבלים תעודת מורה מוסמך לשיטת פלדנקרייז מטעם המוסד בו למדו ותעודת גמר מטעם ארגון הפלדנקרייז האירופאי. תעודה בתום הקורס התלמידים בו מקבלים תעודת מורה מוסמך בשיטת סופטנס מטעם בית הספר למורים של שיטת סופטנס. התעודה מאפשרת לעבוד בשיטה וגם לעשות ביטוח מקצועי.
אפשרויות תעסוקה: בוגרי הקורס הופכים להיות מורים מוסמכים  בשיטת פלדנקרייז והם יכולים ללמד יחידים וקבוצות, בפרקטיקה פרטית ובמוסדות
ולעזור לכל אדם הרוצה לשפר את יכולות התנועה שלו ואת איכות חייו.
אפשרויות תעסוקה: בוגרי הקורס יכולים ללמד יחידים וקבוצות , בפרקטיקה פרטית ובמוסדות. קהל היעד של התלמידים כולל גם אנשים כאובים הרוצים ללמוד איך להשתחרר מהכאבים שלהם בעצמם, כמו גם איך לשפר תפקודים כמו יציבה, קלות וזריזות תנועה, שיווי משקל ועוד. 
בונוס לכל תלמיד המסיים את הקורס: פרסום חינם לחצי שנה באתר שיטת סופטנס הנמצא במקומות הראשונים בגוגל.
השקעה: כ 15,000 ₪ לכל שנת לימוד, כפול 3-4 שנים,
סה”כ 45-60,000 ₪.
ההשקעה: כ 14,000 ₪ 
ההשקעה כוללת גם את חורי הלימוד של הקורס לעוף עם הגוף, ממנו ניתן להשתמש עם התלמידים בצורת העתק-הדבק במידת הצורך והרצון וללא מגבלת זמן)
הבדלים טכניים בין הקורסים: קורס מורים בשיטת פלדנקרייז אורך 3-4 שנים.
משך הקורס הוא 800 שעות לימוד. 
קורס מורים לפלדנקרייז מתנהל במפגשים פיזיים (בין היתר כי אין ברירה. חלק מהעניין הוא ללמוד איך להניח ידיים על תלמידים…) 
ההבדלים טכניים בין הקורסים: קורס מורים בשיטת סופטנס נמשך שנה.
משך הקורס הוא 240 שעות לימוד.
הקורס נלמד ברובו מהבית, בזום.
הגישה לחומרי הלימוד ולשיעורי הקורס המוקלטים נשמרת לכל החיים זו הדרך הקצרה והמהירה ביותר לצלול לעומק הנושאים הנלמדים בתואר ראשון בפיזיותרפיה, הקשורים לשחרור מכאב.
הבדלים מהותיים בין הקורסים: בהכשרת מורים לשיטת פלדנקרייז לא מלמדים את נושא הטיפול בכאב.
יש שיראו בכך יתרון, אבל בפועל, בין אם נרצה בכך ובין אם לא, הרבה תלמידים מגיעים לשיעורי פלדנקרייז כשהם כאובים וכמהים לשיחרור מיידי מהכאב שלהם
הבדלים מהותיים בין הקורסים: בהכשרת סופט מאסטרים לא מלמדים את נושא הטיפול האישי (ה FI) שנועד לשכלל יכולות תנועה דרך טיפול במגע.
ובכל זאת, קורס המורים בשיטת סופטנס מלמד, גם ובמיוחד ללא מגע, איך לעזור לאנשים כאובים להשתחרר מכאב ואף למנוע אותו.